LPG/CNG

LPG to skrót od „Liquefied Petroleum Gas”, a termin ten jest używany do opisania propanu i butanu lub ich mieszaniny. Często propan i butan są mieszane, aby uzyskać najlepszą wydajność energetyczną i właściwości.

LPG jest jednym z najpopularniejszych, najtańszych i jednocześnie najbardziej przyjaznych dla środowiska paliw. W wyniku spalania powstaje głownie dwutlenek węgla i woda. Dla przeciętnego użytkownika stanowi oszczędność około 40% w porównaniu z użytkowaniem samochodu napędzanego benzyną. LPG pozyskiwany jest przede wszystkim z produkcji gazu ziemnego i ropy naftowej, ale coraz częściej jest również produkowany ze źródeł odnawialnych.

Jest to instalacja niskociśnieniowa – ciśnienie w butli rzadko przekracza 2 Bary, większość aut ma większe ciśnienie w oponach. Instalacja dodatkowo jest wyposażona w szereg zabezpieczeń.

.

CNG skrót od „Compressed Natural Gas”, sprężony gaz ziemny do ciśnienia 20-25MPa. Wartość energetyczna 1m3 w warunkach normalnych jest w przybliżeniu równa 1l benzyny. Nazywane „zielonym paliwem” – zaletą jest niska emisja zanieczyszczeń przy spalaniu, ze względu na małą zawartość procentową węgla. Spalanie przebiega wolniej i silnik pracuje ciszej niż na benzynie czy oleju.

Paliwo jest o wiele tańsze od popularnej benzyny czy oleju. Problemem może być dostępność stacji, które oferują możliwość tankowania CNG.

.